duminică, 24 mai 2015

PRO WEB


Proiect didactic pentru implementarea în clasă


Unitatea de învățământ:  Scoala Gimnaziala Valea Macrisului

Numele și prenumele: Ion Geta

 Disciplina:  Matematica





Clasa/Vârsta
Unitatea
Titlul activității didactice
Timp

a VI -a

Proprietăţi ale triunghiurilor

Mediana în triunghi: definiţie, concurenţa medianelor,

50 min



Justificarea didactică pentru utilizarea Tehnologiilor Multimedia / Hypermedia
Obiective de învățare
Aplicaţia software utilizata la clasă este GeoGebra . Acest soft se pliaza  perfect nevoii de prezentare clara succinta si la obiect a profesoruluide matematica in demersul de transmitere de noi cunostinte
Cu ajutorul softului Movie Maker am realizat filmuletul prin care reactualizam notiunea de mediatoare a unui triunghi de la adresa inserata

  • Reactualizarea noţiunii de mijloc al unui segment si a celei de mediatoare a unui segment
  • Cunoaşterea de către elevi a noţiunii de înălţime în triunghi şi   respectiv de arie a unui triunghi;
  • Utilizarea ariei unui triunghi în rezolvarea de probleme;
  • să-şi însuşească noţiunea de mediană în triunghi respectiv  centrul de greutate al triunghiului (G);
  •  Elevii să-şi însuşească modul de reprezentare al medianelor unui triunghi;
  • Însuşirea de către elevi a proprietăţii medianei de a împărţi un  triunghi în două triunghiuri echivalente. 
 Sa-si formeze abilitati de utilizare TIC , respective al softului GeoGebra



Termeni cheie
Resurse
Soft educational ;GeoGebra ; Movie Maker;mediana ;centru de greutate; experiment virtual
-          Aplicatia GeoGebra ;
-          Aplicatia Movie Maker
-          calculatoare – 18
-          tabla; creta ; caiete
-          fise cu probleme propuse
-          videoproiector
-          instrumente de geometrie



Desfășurarea activității didactice
Etapele lecţiei (timp)
Obiective
Conţinutul lecţiei
Strategii didactice
1
2
3
4
I.       Moment organizatoric
(2 min)

P: Asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei. Verifică prezenţa
elevilor.
E: Se pregătesc cu cele necesare pentru lecţie. Se asigură ordinea şi disciplina.
Conversaţia
II.    Captarea atenţiei
(3 min)
OA1
OA2

P: Verifică frontal temele scrise făcând eventuale observaţii, iar dacă
există probleme nefinalizate le sugerează elevilor metoda de rezolvare.
E: Elevii îşi verifică tema şi corectează eventualele greşeli.
Conversaţia
III. Anunţarea temei şi a obiectivelor
(2 min)
OA3
P: Ne propunem să discutăm despre:
„Mediana în triunghi: definiţie, concurenţa medianelor, proprietatea medianei
 de a împărţi triunghiul în două triunghiuri echivalente”.
E: Elevii ascultă cu atenţie şi conştientizează obiectivele.
Conversaţia
IV. Reactualizarea cunoştinţelor (8 min)
OC1
OC2
OA2
P: Ce este mijlocul unui segment? Cum se poate reprezenta?
E: Mijlocul unui segment este un punct interior segmentului, care împarte
 segmentul în două segmente congruente. Reprezentarea lui se poate face cu
ajutorul riglei gradate.
P: Ce linii importante în triunghi aţi învăţat până acum? Definiţi-le.Ce este
 mediatoarea triunghiului
E: Bisectoarea, mediatoarea şi înălţimea.
P: Ce înţelegeţi prin aria unui triunghi şi cum se calculează ea?
E:        ;           ,
Conversaţia
1
2
3
4
V.    Prezentarea  conţinutului
şi dirijarea învăţării
(15 min)
OC4
OC5
OA3
P: Celor 3 linii importante în triunghi învăţate până acum li se adaugă şi
mediana pe care o definim astfel:
Definiţie. Segmentul care uneşte un vârf al triunghiului cu mijlocul laturii
 opuse se numeşte mediană a triunghiului.
                                  A
 mediană a     B           M        C
P: Câte mediane are un triunghi?
E: Un triunghi are 3 mediane deoarece din fiecare vârf al triunghiului
putem construi o mediană.
P: Să rezolvăm următoarea problemă:
„Construiţi medianele unui triunghi ABC, unde AB=5 cm, BC=6 cm şi
 CA=7 cm”.
E: Folosind rigla şi compasul se construieşte triunghiul ABC şi apoi cele 3 mediane . Se observă că se întâlnesc într-un punct adică ele sunt
 concurente.
P: Teoremă: Medianele unui triunghi sunt concurente într-un punct G
 numit centrul de greutate al triunghiului şi se află pe fiecare mediană la
 o treime de bază şi două treimi faţă de vârf.
A
 

                              \\             ///     
                       P           G                N 
                       \\                               ///
                  B               /              /             C    
                                         M
             
             
Conversaţia
















Observaţia








Conversaţia

1
2
3
4
VI. Intensificarea retenţiei şi asigurarea transferului
(7 min)
OA2
OC3
OC4
OC6
P: Să rezolvăm următoarea problemă:
E:
                                            A



 

                           B            D      M                 C


P: Analog se demonstrează şi pentru medianele .
Tocmai am demonstrat proprietatea medianei care se enunţă astfel:
Proprietate: Mediana unui triunghi îl împarte pe acesta în două triunghiuri
 de arii egale (echivalente).  
Problemati-
zarea





Demonstraţia

















Conversaţia
VII.          Asigurarea feedback-ului
(10 min)
OC3
OC4
OC6
P: Citeşte enunţul problemei.
E: Elevii scot ipoteza şi concluzia problemei.
Pb1: Fie două triunghiuri congruente este mijlocul laturii
 şi  mijlocul laturii . Să se demonstreze că .

                A                                  A
 


                
        B         M        C         B        M       C   

E:
     
Exerciţiul












Observaţia


Conversaţia

1
2
3
4


Dem:
Pb2: Medianele  sunt concurente în . Să se calculeze:
a) dacă ;
b)  dacă

Exerciţiul



Observaţia
VIII.       Evaluarea
      (2 min)

P: Apreciază cunoştinţele elevilor, notează elevii care s-au remarcat la lecţie.
Conversaţia
IX. Tema pentru acasă (1 min)

P: Culegere Petrion: pag. 273 ex. 4;
                                 pag. 276 ex. 21, 22.
E: Elevii notează tema.
Conversaţia




Finalizarea proiectului de lecție

Lectia se va finaliza prin rezolvarea individuala a unei probleme care aplica notiunea de mediana a triunghiului iar un elev va prezenta la tabla aceasta rezolvare 

Evaluarea
Abilități și cunoștințe
Deprinderi tehnice
Realizarea feed-back-ului:
Se rezolva problema :
Fie două triunghiuri congruente este mijlocul laturii  şi  mijlocul laturii . Să se demonstreze că .
Elevii isi insusesc  abilitati TIC, de navigare la o adresa data pe Internet  si abilitati de lucru in GeoGebra

Etapele realizarii unui plan didactic de succes